Shperndaje në Facebook.

`Telat e dhëmbëve të mi gati me vranë ‘ – Adoleshentja 15-vjecare tregon tmerrin që kaloi pasi shkoi tek dentisti!

Telat e dhembeve perdoren per rregullimin e tyre por mund të jene shumë te rrezikshme, madje edhe vdekjeprurëse nëse nuk jane instaluar siç duhet.

Kjo është ajo që ndodhi me 15-vjeçaren Leah Kitchen.

Ishte një ditë normale në Hull, Mbretërine e Bashkuar për Lean e cila vendosi të bëjë një vizitë tek dentisti për të te shtrenguar telat.

Një javë më vonë, ajo filloi të ndjehej tmerrësisht e sëmurë dhe pothuajse vdiq.

Lea filloi të përjetonte ethe, dhimbje koke, dhimbje kycesh dhe muskujsh, dhe të vjella. Kur kërkoi këshilla mjekësore, doktori mendonte se po vuante nga gripi, por pastaj, gjendja mendore e Leas filloi të përkeqësohej ngadale. Gjendja e saj u përkeqësua kur pësoi dy goditje te vogla.

Lea gjithashtu filloi të bëhej e hutuar dhe e shkujdesur.

“Ajo po pyeste nese kishim marre një makinë të re larëse dhe një qilim të ri”, tha nëna e saj

Nëna e saj Andrea u shqetësua shumë dhe kërkoi trajtim të mëtejshëm mjekësor. Pasi u diagnostikua, mjekët gjetën nivele të larta të proteinave C-reaktive në zemrën e Leas. Do të thotë se ajo kishte një gjendje inflamimi në trupin e saj.

Ajo gjithashtu shkoi për një hetim MRI dhe gjeti prova shokuese të metalit qe kishin hyrë në zemrën e saj duke shkaktuar infeksione ne shpine dhe ne trurin e saj.

Metalet kishin shtyrë gjithashtu bakteret në gjakun e saj dhe kishin udhëtuar deri në zemrën e saj. Gjendja është e njohur si endokardit. Kjo është shkaku i humbjes së kujtesës dhe goditjeve të saj.

“Ata bënë një MRI scan, qe mund te behej vetem për 20 minuta, por ajo qendori atje për dy orë e gjysmë”

Ditën tjetër, Lea duhej t’i nënshtrohej një operacioni kardiak që zgjaste më shumë se 5 orë dhe iu kërkua të qëndronte në spital 8 javë për vëzhgim. Ajo u vu ne nje doze antibiotikesh.

Më në fund, ajo u lejua të dilte nga spitali në janar të këtij viti. Kohët e fundit ajo iu rikthye shkollimit. +

Edhe pse ajo është në rrugën drejt shërimit të plotë, nëna e saj tha se vajza e saj nuk është më sic ka qene. Ajo lodhet shpejt dhe duhet të shkojë në spital për ekzaminime të rregullta.

“Ju mendoni, ‘oh Zoti im dicka po ndodh me fëmijën tim’. Kjo lloj gjëje ju ndryshon si person. “Tha Andrea

Te prekur nga incidenti, Andrea dhe Lea nisen te mblidhnin fonde për Fondin e Kirurgjisë së Zemrës së Fëmijëve. Ata dëshironin të rrisnin vetëdijen për njerëzit lidhur me endokarditin.

Gjatë një interviste, Andrea tha se fëmijët me shirita duhet të jenë më të vëmendshëm ndaj endokardit, në mënyrë që të parandalojnë që sëmundja të ndodhë në të ardhmen. Ajo gjithashtu theksoi se sëmundja mund të prekë edhe njerëzit që mbajnë martesa dhe tatuazhe.

“Shqetësimi im kryesor është fëmijët që kanë tela, por kjo mund të ndodhë edhe nga piercings dhe tattoos. Nëse kjo e bën vetëm një person të mendojë për shenjat. Nëse kapet shpejt, nuk duhet të shkoj në këtë fazë, “tha Andrea

Edhe pse formatimin e teksteve mund të jenë të dobishme për të përmirësuar pamjen dhe nganjëherë të nevojshme, është e rëndësishme të merren parasysh rreziqet e përfshira. Asnjëherë mos provoni të instaloni telat nga dentistët e pakualifikuar dhe gjithmonë kërkoni këshilla nga një profesionist i çertifikuar.

Endokarditi është një infeksion i rrallë dhe potencialisht fatal i rreshtimit të brendshëm të zemrës (endokardiumi). Më së shpeshti shkaktohet nga bakteret që hyjnë në gjak dhe udhëtojnë në zemër.

Ndani këtë artikull për miqtë dhe familjet tuaja për t’i bërë ata të vetëdijshëm për rreziqet që përfshijnë formatimin e teksteve.

Shperndaje në Facebook.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close