Shperndaje në Facebook.

Uji me shafran në mëngjes bën mrekulli për trupin tuaj

Shafrani i Indisë, mbretëresha e erëzave Shafrani i Indisë përdoret me shekuj për shkak të vetive të shkëlqyera që përmban për shëndetin tonë.

Gjithashtu njihet si mbretëresha e erëzave, pasi ka veti antibakteriale, anti-inflamatore dhe detoksifikuese. Në të njëjtën kohë është i dobishëm në luftën kundër kancerit dhe Alzheimer. Pse është mirë që në mëngjes të pimë ujë të ngrohtë me shafran?

1. Redukton inflamacionin

2. Mbron trurin, pasi shafrani rrit nivelin e faktorit neurotrofik të trurit (BDNF), përgjegjës për çrregullimet e trurit të njohura si demenca dhe Alzheimer.

3. Redukton rrezikun e kancerit, parandalon rritjen e qelizave kancerogjene dhe përhapjen e tyre në trup.

4. Ndihmon në tretje, zgjidh problemet e traktit të tretjes, të tilla si fryrje dhe gazra, sëmundje biliare.

5. Mbron zemrën, parandalon formimin e mpiksjeve dhe ul kolesterolin e keq.

6. Ndihmon simptomat e artritit. 7. Ngadalëson plakjen. Ju mund të shtoni atë në lëng, supë, mjaltë, ushqim.

Shperndaje në Facebook.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close